Stempel drewniany ręczny gryf magia kot rysunek grafika

Stempel Ex Libris

Niektórzy ludzie w książkach widzą tylko obowiązkowy podręcznik lub lekturę szkolną, ale dla dużej części społeczeństwa książka to szczególne dobro! Zbiór własnych książek nazywamy domową biblioteczką lub księgozbiorem prywatnym. Osoby, które kochają zaczytywać się w książkach, razem z bohaterami wędrują po wielu krainach, często utożsamiają się z nimi i przeżywają silne emocje. Czasami takie osoby nazywamy marzycielami, myślicielami lub żartobliwie mol książkowy.

Miłośnicy i kolekcjonerzy książek do oznaczenia własności swojego egzemplarza książki używają ekslibrisu. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa ex libris, co znaczy z książek. W języku polskim używamy też innych słów na określenie ekslibrisu, to jest KSIĘGOZNAK lub ZNAK KSIĄŻKOWY. W języku polskim używamy formy spolszczonej, czyli EKSLIBRIS, pisanej łącznie. Natomiast umieszczając to słowo na grafice, warto użyć formy łacińskiej, czyli EX LIBRIS, pisanej oddzielnie, bez łącznika, czyli poziomej kreseczki między wyrazami.

Ex libris

Ciekawostka! Początkowo, w ręcznie pisanych manuskryptach własność książki oznaczano odręcznymi zapiskami, później zaczęto tworzyć malowane iluminacje. W dawnych wiekach manuskrypty były bardzo cenne – za równowartość jednej księgi można było kupić kilka wsi. Od czasu, gdy w XV w. złotnik i drukarz Johannes Gutenberg zastosował ruchomą czcionkę i stworzył prasę drukarską, która umożliwiała odbijanie egzemplarzy, zwiększyła się liczba dostępnych książek. Własność książek zaczęto wówczas oznaczać drukowanymi karteczkami przyklejanymi do okładki. Początkowo głównym motywem ekslibrisu był herb, czyli znak, godło jakiegoś rodu, państwa, miasta czy instytucji, ewentualnie uzupełniony napisami, datami, insygniami władzy, ornamentem.

Z czasem w ekslibrisie zaczęto używać innych motywów. Są to przykładowo: książki lub księgozbiory, portrety, w tym portrety sylwetkowe, pejzaże, architektura, ornamenty, czy motywy religijne.
Typowy ekslibris osoby prywatnej zawiera trzy elementy:
– napis Ex libris lub jego zamiennik, np.: księgozbiór, z księgozbioru, biblioteka, z biblioteczki i inne
– dane właściciela, np. imię, nazwisko, inicjały lub pseudonim
– grafikę nawiązującą do właściciela, zazwyczaj do jego nazwiska, cech charakteru, zainteresowań, zawodu lub przedmiotów ważnych dla danej osoby.

Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji oraz śledzenia nowości:
FACEBOOK
INSTAGRAM
SKLEP

Shopping Cart